
Rehabilitacja neurologiczna
Rehabilitacja neurologiczna Kielce
Rehabilitacja neurologiczna prowadzona przez nas ma na celu przywrócenie w jak największym stopniu sprawności po urazach, w których dochodzi do upośledzenia funkcji tkanki nerwowej (np. w skutek urazów nerwów obwodowych, problemów dyskopatycznych, udaru, stwardnienia rozsianego czy choroby Parkinsona).
Regeneracja tkanki nerwowej
Badania przeprowadzone na przestrzeni wielu lat dowiodły, że ludzki mózg ma zdolność do znacznej regeneracji po urazie.
Ta zdolność regeneracji i elastyczności tkanki nerwowej może być skutecznie wykorzystana podczas procesu rehabilitacji. W ramach terapii stymulujemy układ nerwowy w celu pobudzenia odtwarzania i tworzenia nowych połączeń nerwowych. W ten sposób motywujemy mózg do pracy, co pozwala na poprawę jego funkcjonowania i przywrócenie zdolności ruchowych.
Przebieg rehabilitacji
Rehabilitacja neurologiczna to połączenie ćwiczeń z mięśniowym rozluźnianiem. W jej ramach wykorzystujemy między innymi metodę PNF. Rodzaj tych zabiegów zalecany jest przede wszystkim osobom, które maja neurologiczne problemy w narządzie ruchu typu niedowłady czy spastyka mięśniowa. Pracujemy z osobami dorosłymi ale również z dziećmi np. przy mózgowym porażeniu dziecięcym.
Wskazania
- stan po udarze mózgu
- choroby neurodegeneracyjne (stwardnienie rozsiane, zssk i inne)
- choroby nerwów – niedowłady kończyn
- stany po wypadkach samochodowych
- mózgowe porażenie dziecięce
- inne choroby powodujące zaburzenia równowagi i niedowłady kończyn
- endoprotezy biodra/kolana
Czym jest udar
Udar to nagłe zaburzenie krążenia krwi w mózgu, które może prowadzić do poważnych uszkodzeń i trwałych niepełnosprawności. Najczęstsze przyczyny udaru to zakrzep lub zator w naczyniach krwionośnych w mózgu. Objawy udaru mogą obejmować problemy z mową, trudności w chodzeniu, osłabienie mięśni i utratę czucia. Natychmiastowe leczenie jest niezbędne dla poprawy szans na pełne odzyskanie zdrowia i funkcjonalności po udarze. Fizjoterapia jest często stosowana w celu poprawy ruchomości i siły po udarze, a także w celu zapobiegania dalszym powikłaniom. Pacjenci, którzy doświadczyli udaru, wymagają zwykle długotrwałej opieki rehabilitacyjnej i kontroli zdrowia.
Choroby neurologiczne
Choroby neurologiczne charakteryzują się zaburzeniami układu nerwowego, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów. Objawy chorób neurologicznych mogą być różnorodne, w zależności od rodzaju choroby i jej postępu. Mogą to być zaburzenia ruchowe, takie jak drżenie, sztywność i trudności z koordynacją ruchową, problemy z mową, problemy z pamięcią i myśleniem, a także bóle głowy i zawroty głowy. Choroby neurologiczne wymagają często długotrwałego leczenia i opieki medycznej, a także opieki rehabilitacyjnej, takiej jak fizjoterapia, terapia zajęciowa i logopedia, w celu poprawy funkcjonalności i jakości życia pacjentów. Wczesne wykrycie i leczenie chorób neurologicznych może pomóc w zapobieganiu dalszym powikłaniom i minimalizowaniu negatywnych skutków choroby.